عزیز، درود!
انتخاب شهر
نیازمندیهای لوکوپوک
تخته سیاه
درد دل ها
مدیریت ارتباط با مشتریان
پنل پیامک لوکوپوک
تصاویر
دفترک
طراحی وب سایت
نیازمندیهای لوکوپوک
مسابقات تخته سیاه
مشهد

مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه های کانادا

(1400 اردیبهشت 22)

آیا می‌دانید مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا کدامند؟ امروزه دانشجویان زیادی قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارند. برخی از دانشجویان به روش اپلای کردن، پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا را دریافت می‌کنند. به چنین افرادی APPLICANT می‌گویند. در مراحل اولیه لازم است که دانشجویان APPLICATION FORM تهیه کرده و درخواست خود را ارائه دهند.

هرساله در ماه اکتبر دانشگاه‌های بین‌المللی کانادا مانند انتاریو آماده ثبت‌نام و پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌شوند. این فرصت بهترین موقعیت برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کاناداست. بیش از ۳۰ دانشگاه بین‌المللی کانادا در رنکینگ جهانی قرار دارند و این نشان‌دهنده کیفیت عالی آموزش در دانشگاه‌های کانادا است.

کانادا این کشور مهاجرپذیر اغلب از طریق تحصیل مهاجران را به سمت خود جلب می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی مدارک مورد نیاز برای اپلای دانشگاه‌های کانادا بپردازیم. اگر شما هم قصد اپلای دانشگاه‌های کانادا را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه های کانادا

برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا نیاز به ارائه مدارکی است که در ادامه به بررسی هریک از این مدارک خواهیم پرداخت. لازم است برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا 8 تا 12 ماه پیش از آغاز دوره‌های ثبت‌نامی مدارک خود را ارسال کنید.

1 الی 2 ماه پس از پایان ثبت‌نام نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش شما در این دوره به اطلاعتان خواهد رسید.

مدرک دیپلم

ارائه مدرک دیپلم یا گواهی فارغ‌التحصیلی یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌های کاناداست. پس از اتمام دوره 12 ساله پیش دانشگاهی باید مدرک دیپلم و ریزنمرات خود را برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا ارائه دهید. در مورد شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا بیشتر بخوانید.

مهارت های زبانی

برای مهاجرت به کانادا تسلط به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی اجباری است. زبان اول مردم کانادا انگلیسی است. در برخی شهرهای کانادا مانند شهر کبک زبان فرانسه زبان اول محسوب می‌شود. تسلط شما به هریک از این دو زبان که بیشتر است، آن را به‌عنوان زبان اول خود معرفی کنید.

برای زبان انگلیسی ارائه مدارک TOFEL یا IELTS در مقطع کارشناسی اجباری است. نمره مورد قبول در این مدارک 6 به بالاست. پس حتما پیش از تهیه مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه های کانادا مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید. در مورد تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بیشتر بخوانید.

تکمیل تقاضانامه

برای اپلای یا پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا لازم است که یک فرم مبنی بر تقاضانامه اپلای برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا تکمیل کنید.

رزومه

برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا باید رزومه تحصیلی خود را به دانشگاه‌های مربوطه ارسال کنید. ضمن این ارسال سوابق تحصیلی، دستاوردهای علمی، مقالات پژوهشی و ریزنمرات شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

درضمن اگر در دوران تحصیل خود موقعیت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته‌اید، مهارت علمی خاصی کسب کرده‌اید یا در دوره‌ای شرکت کرده‌اید حتما در رزومه خود قید کنید.

هدف سازی

شما باید پیش از درخواست اپلای برای دانشگاه، هدف خود را از پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در کانادا مشخص کنید. ضروری است که دلایل و اهداف شما منطقی و قانع‌کننده باشند که با سخت‌گیری‌های دانشگاه و همینطور افسر مهاجرت در سفارت کانادا مواجه نشوید.

اثبات تمکن مالی

یکی از مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا اثبات برخورداری از تمکن مالی است. برای این امر لازم است یک پرینت بانکی با سربرگ مخصوص بانک تهیه کنید. این پرینت بانکی باید از طرف رییس بانکی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، مهر و امضا شود.

در سربرگ بانکی لازم است که تمام اطلاعات بانک اعم از آدرس، شماره تماس، آدرس پست الکترونیکی و غیره ثبت شود. مدارکی که برای اثبات تمکن مالی خود ارائه می‌دهید باید شامل اطلاعاتی چون موجودی حساب و گردش حساب 6 ماه اخیر شما باشد.

ارائه این مدرک هم برای دانشگاه‌های کانادایی هم برای افسر مهاجرتی در سفارت کانادا حائز اهمیت است؛ چراکه اگر شما از توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در کانادا برخوردار نباشید، برای دولت کانادا سربار محسوب می‌شوید.

افسر مهاجرت برای صدور ویزای تحصیلی باید قانع شود که شما از عهده هزینه‌هایی مانند اقامت، تحصیل، حمل‌ونقل، خوردوخوراک و تهیه پوشاک در کانادا برمی‌آیید.

اثبات وجود وابستگی در کشور خودتان

عده‌ای از افراد به بهانه تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت کرده‌اند و پس از پایان دوره تحصیل خود به کشورشان بازنگشته‌اند. این افراد در کانادا پناهنده شده‌اند. از این رو دولت کانادا برای پیشگیری از چنین رخدادهایی افسران مهاجرت را مسئول کرده ‌است که برای صدور ویزا حتما باید وجود وابستگی در کشور مبدا اثبات شود.

ویزای تحصیلی کانادا یک ویزای موقت است و تاریخ انقضا دارد. البته این موضوع به این معنا نیست که پس از اتمام دوره تحصیل امکان اقامت دائم برای دانشجویان وجود ندارد. روش‌های قانونی برای کسب اقامت دائم پس از دوره تحصیل وجود دارد.

برای مثال با دریافت یک پیشنهاد شغلی مناسب در کانادا دانشجویان قادر به اخذ اقامت دائم در این کشور خواهند بود. عواملی که به‌عنوان اثبات وجود وابستگی در کشور مبدا شناخته می‌شوند به شرح زیر است.

  • حضور پدر، مادر، همسر یا فرزندان در کشور مبدا؛

  • برخورداری از سرمایه‌های کلان در کشور مبدا؛

  • وجود دارایی، ملک و اموال در کشور مبدا؛

  • برخورداری از یک موقعیت شغلی مناسب در کشور مبدا.

ترجمه دقیق اسناد

ضروری است که شما اسناد، مدارک هویتی و تحصیلی خود را به‌صورت دقیق ترجمه کنید. هرگونه بی‌دقتی در ترجمه این اسناد ممکن است وضعیت پذیرش شما را 180 درجه با تغییر روبرو کند.

مراحل و مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه های کانادا پس از دریافت نامه پذیرش

زمانی‌که شما پس از ارسال مدارک لازم که در قسمت قبل ذکر شد، یک نامه مبنی بر پذیرش تحصیلی خود در دانشگاه‌های کانادا دریافت کردید لازم است مراحل تکمیلی را طی کنید. این مراحل به شرح زیر است:

  • ارائه گواهی سلامت برای اثبات برخورداری از سلامت روحی و جسمی یکی از مدارک الزامی در این بخش است؛

  • تهیه بیمه درمانی برای تضمین سلامت شما در طی تحصیل از الزامات امر است. درضمن توجه داشته باشید که هزینه ناشی از تهیه بیمه درمانی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است؛

  • کانادا جزو کشورهایی است که برای تحصیل در آن باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. پس بلافاصله پس از دریافت نامه پذیرش اقدام به اخذ ویزای تحصیلی خود کنید؛

  • مطمئن شوید که اجازه ورود به کشور کانادا را دارید؛

  • پس از اطمینان از اجازه ورود و اخذ ویزای کانادا اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید؛

  • به محض ورود به کانادا عملیات ثبت‌نام خود در دانشگاهی را که پذیرش شده‌اید، آغاز کنید. تکمیل ثبت‌نام به این معنی است که شما آمادگی شرکت در کلاس‌های آموزشی را دارید.

اهمیت مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه های کانادا

تک تک مدارکی که در قسمت قبل به‌عنوان مدارک ضروری برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا ذکر کردیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. این مدارک بیانگر هویت و سوابق شما هستند. مدارکی که به‌عنوان مدارک تحصیلی خود ارائه می‌دهید سوابق تحصیلی، دستاوردهای علمی، پروژه‌ها و مقالات علمی شما را اثبات می‌کنند.

مسئولین دانشگاهی که شما مدارک خود را برای پذیرش به آن ارسال می‌کنید ریز نمرات و معدل شما را مورد بررسی قرار می‌هند. تمامی اطلاعات شما اعم از اطلاعات شخصیتی، هویتی و تحصیلی در این مدارک وجود دارند. پس در تکمیل مدارک و ارائه دقیق آنها دقت لازم را به خرج دهید.

مزایای ارائه کامل مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه های کانادا

در تمامی مراحل اداری ارائه کامل مدارک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زمانی‌که ما می‌خواهیم در کشور خودمان یک پروسه اداری را طی کنیم اگر مدراک ما تکمیل نباشند، با دردسرهایی مانند تاخیر در روند اجرایی کار خود یا حتی رد آن مواجه خواهیم شد.

مسئله اخذ ویزا و مهاجرت به کانادا یک مسئله خاص و پیچیده است. در چنین شرایطی معمولا با سخت‌گیری‌های افسر مهاجرت در سفارت کانادا مواجه می‌شویم. بهتر است خود شما با دقت مدارک را جوری تهیه و تنظیم کنید که عذر و بهانه‌ای به‌دست افسر مهاجرت نداده باشید.

در ابتدای امر برای پذیرش از جانب دانشگاه‌های کانادا مدارکی که لازم است ارائه شود. این مدارک توسط مسئولین دانشگاه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. توجه داشته باشید که این یک امر اداری داخل کشور نیست که اگر با نقص مدارک مواجه شدید، درصدد جبران آن برآیید.

اگر مدارک شما کامل و بی‌نقص باشند، از نظر روان‌شناختی نیز وجهه خاصی در ذهن مسئولین دانشگاه ایجاد خواهد شد. آنها در مراحل ابتدایی شما را به‌عنوان یک شخص منضبط و مسئولیت‌پذیر خواهند شناخت. در نتیجه با دقت و پیگیری بیشتری به امور شما رسیدگی خواهند کرد.

پس از دریافت نامه پذیرش از جانب دانشگاه، نوبت به مراجعه به سفارت کانادا در ترکیه یا دبی برای اخذ ویزای تحصیلی می‌رسد. در این مرحله لازم است که از سخت‌گیری‌های افسر مهاجرت عبور کنید. فراموش نکنید که اگر مدارک شما تکمیل باشند، از این مرحله نیز سربلند خارج خواهید شد.

معایب ارائه ناقص مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه های کانادا

ارائه مدارک ناقص در انجام امور اداری چه در داخل کشور چه در خارج از کشور صورت جالبی ندارد. شما فرض کنید برای انجام یک‌سری مسائل اداری در داخل کشور خودمان به سازمان یا موسسه‌ای مراجعه کرده‌اید. در صورتیکه مدارک شما ناقص باشند، ابتدای امر با تندی برخورد متصدی پذیرش روبرو خواهید شد.

از طرفی دیگر فرآیند رسیدگی به امور شما با تاخیر مواجه خواهد شد. حتی ممکن است در برخی شرایط خاص ادامه رسیدگی به امور شما منتفی شود. حال همین مراحل را برای رسیدگی به یک مسئله اداری در کشور خارجی تصور کنید!

زمانی‌که مدارک ارسالی شما به دانشگاه مورد نظر ناقص باشد، دسترسی مسئولین به شما آسان نیست و رسیدگی به نواقص پرونده شما با تاخیر روبرو خواهد شد. از طرفی آنها شما را به‌عنوان یک شخص بی‌دقت و غیرمسئول خواهند شناخت.

توجه داشته ‌باشید که لازم است شما مدارک خود را 8 الی 12 ماه زودتر از موعد پذیرش به دانشگاه مربوطه ارسال کنید. اگر مدارک شما ناقص باشد، ماه‌ها از پروسه ثبت‌نام خود عقب می‌مانید. از طرفی سخت‌گیری اصلی هنگام مواجهه با افسر مهاجرت خواهد بود.

اگر مدارکی که به افسر مهاجرت برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارائه می‌دهید ناقص باشد، تقریبا 90 درصد از روند اصولی کار خود فاصله می‌گیرید. درضمن هنگام ارائه ترجمه از مدارک خود دقت لازم را به‌کار ببرید. لازم است که ترجمه ارائه شده اصولی، دقیق و صحیح باشد.

کلام پایانی

جمع‌آوری و تهیه مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا کار سخت و غیرممکنی نیست. این مدارک بسیار ساده و قابل دسترس هستند. تنها سختی کار که ممکن است پروسه رسیدگی به امور شما را با مشکل مواجه کند، نقص مدارک است.

وجود نقص در مدارک ارسالی به دانشگاه موردنظر فاصله شما را تا اپلای در دانشگاه‌های کانادا چندین برابر افزایش می‌دهد. پس بهتر است در ارسال مدارک صحیح، دقیق و تکمیل تمام دقت خود را به‌کار بگیرید. لازم است برای ترجمه مدارک خود از یک مترجم حرفه‌ای کمک بگیرید.

ترجمه غلط مدارک ممکن است فرآیند اپلای شما در دانشگاه‌های کانادا را با رد همیشگی مواجه کند. اگر برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا نیاز به مشاوره یا پشتیبانی دارید، پیشنهاد می‌کنیم به سایت تراست مراجعه کنید. در این سایت از خدماتی مانند مشاوره رایگان و تهیه پیک‌آپ کانادا بهره‌مند خواهید شد.

 

شما هیچ آگهی را در لیست علاقه مندی های خود ذخیره نکرده اید..