عزیز، درود!
انتخاب شهر
نیازمندیهای لوکوپوک
تخته سیاه
درد دل ها
مدیریت ارتباط با مشتریان
پنل پیامک لوکوپوک
تصاویر
دفترک
طراحی وب سایت
نیازمندیهای لوکوپوک
مسابقات تخته سیاه
مشهد

قطعات پلاستیکی چگونه ساخته می شوند؟

(1400 اردیبهشت 07)

قالب سازی صنعتی کاربردی است که به واسطه آن قالب های بسیاری از مواد پلاستیکی ساخته می شوند. از قالب تزریق پلاستیک برای ساخت قطعات پلاستیکی مانند بطری های آب استفاده می شود. از آنجایی که پلاستیک نقش بسیار زیادی در زندگی انسان امروزی دارد، استفاده از این نوع قالب برای تولید قطعات مختلف نیز بسیار رایج شده است. سرعت و دقت این قالب ها بسیار بالا بوده و توانایی کنترل ضخامت از دیگر ویژگی های آن است. این مقاله ما قصد دارید در مورد قالب سازی و قالب تزریق پلاستیک توضیحات بیشتری را در خدمت علاقه مندان قرار دهیم.

قالب تزریق پلاستیک ویژن مولد

قالب سازی و انواع آن

قالب سازی صنعتی جز صنایع سنگین محسوب می شود. در این صنعت می توان انواع قالب های فلزی را برای ساخت قطعات پلاستیکی و فلزی طراحی کرد. تولیدکنندگان قطعات مختلف، معمولا برای تولید انبوه از قالب تزریق پلاستیک استفاده می کنند. برای تولید این نوع قالب، طراحان صنعتی، قالب را با کمک نرم افزارهای مختلفی طراحی کرده و سپس طرح نهایی را به قسمت تولید می سپارند. مراحل ساخت قالب را می توان به دو مرحله تقسیم کرد:

  • مرحله طراحی قالب تزریق پلاستیک
  • مرحله ساخت قالب

در مرحله طراحی قالب از چه نرم افزارهایی استفاده می شود؟

در این مرحله از نرم افزارهای تخصصی مانند CATIA، IMOLD و SolidWorks استفاده می شود. این نرم افزارها توانایی اضافه کردن قطعات ظریف به قالب را داشته و می توانند قسمت هایی را حذف یا اضافه کنند. نرم افزار IMOLD بسیار قدرتمند و سریع است. به کمک این نرم افزار طراحان می توانند تمامی مراحل طراحی را گام به گام پیشرفته و در کمترین زمان ممکن به طرحی ایده ال برسند. سهولت یادگیری، امکان طراحی اجزای سفارشی، دقت بالا و امکان طراحی قالب هایی برای تولید انبوه از دیگر ویژگی های این نرم افزار است.

مرحله تولید قالب به چه روش هایی انجام می شود؟

در مرحله دوم قالب سازی، طرح نهایی شده به قسمت ساخت منتقل می شود. قالب اولیه معمولا به روش ریخته گری ساخته می شود اما برای ساخت خود قالب می توان از روش های دیگری نیز استفاده کرد. صنعتگران می توانند با روش های آهنگری، ریخته گری و پرسی انواع قالب را تهیه کنند. این قالب ها می توانند پرسی، بادی یا قالب تزریق پلاستیک باشند. انتخاب نوع قالب بستگی به قطعه خروجی مورد نیاز دارد. برای مثال از قالب ماسه ای معمولا برای ساخت قطعات فلزی استفاده می شود؛ چرا که دارای مقاومت بالایی برای تحمل گرمای فلز مذاب اند. برای ساخت قطعات پلاستیکی می توان از قالب پرسی یا بادی نیز استفاده کرد.

قالب تزریق پلاستیک ویژن مولد

معرفی انواع قالب برای تولید پلاستیک

اگر قصد تولید قطعات پلاستیکی را دارید، شما می توانید از انواع قالب های مختلفی که در صنعت قالب سازی تولید می شوند استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این قالب ها به معرفی سه نوع از معروف‌ترین قالب ها می پردازیم:

قالب تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک یکی از پرکاربردترین قالب های این صنعت است. برای تولید قطعه از این نوع قالب، ابتدا پودر پلاستیک یا پلیمر به داخل قیف قالب ریخته شده و سپس این پودر در محفظه گرم شده و تبدیل به مواد مذاب می شوند. دو قسمت قالب با گیره های مخصوص بسته شده و در مرحله بعد این مواد مذاب، با فشار به داخل قالب تزریق می شود. از آنجایی که بدنه اصلی قالب سرد است، مواد سریعا به شکل قالب درآمده و سپس مرحله خنک سازی آغاز می شود. بعد از اینکه قطعه خنک شد، با سیستم شوتینگ یا پران، به بیرون پرتاب می شود.

لازم به ذکر است که تمامی ین مراحل توسط طراحان قالب سازی طراحی شده و تک به تک در سیستم های کامپیوتری بررسی شده و بعد از اطمینان از عملکرد صحیح تمامی قسمت ها، به بخش تولید تحویل داده می شود.

قالب تزریق پلاستیک ویژن مولد

قالب سازی بادی

در روش قالب سازی بادی جریان شدید باد در شکل گیری مذاب درون قالب نقش بسیاری را ایفا می کند. به این ترتیب که ابتدا مواد مذاب وارد قالب شده و سپس باد شدیدی از طریق لوله ای که به قالب متصل است دمیده شده و سپس قطعه در اثر این شدت باد به شکل قالب در می آید. این عملیات، بی شباهت به شیشه گری فوتی نیست. بعد از شکل گیری قطعه تو تکه قالب از هم باز شده و قطع جدا می شود.

قالب سازی پرسی

قالب سازی پرسی نیز یکی دیگر از انواع روش ها برای ساخت قطعات پلاستیکی است. برای استفاده از قالب پرسی ماده اولیه حتما باید قابل انعطاف باشد. به وسیله این وسیله شما می توانید قطعه را فرم داده یا قسمت های اضافی را برش دهید.

قالب تزریق پلاستیک ویژن مولد

جمع بندی

از قالب سازی پلاستیک برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی و سیلیکونی استفاده می شود. امروزه بیشتر قطعات پلاستیکی که در پیرامون خود می بینیم توسط قالب تزریق پلاستیک ساخته شده اند برای مثال می توان به بطری های آب معدنی اشاره کرد. برای تولید این قطعات ابتدا پودر پلاستیک وارد محفظه شده و در اثر گرمایش به مواد مذاب تبدیل می شوند. سپس این مواد با فشار به درون قالب تزریق شده و بعد از طی شدن مرحله خنک شدگی، از قالب به بیرون پرت می شوند. اگر به دنبال بهترین تیم برای تولید قالب هستید، پیشنهاد ما ویژن مولد است. شما می توانید با مراجعه به سایت visionmold.co با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و از چگونگی سفارش قالب مطلع شوید. تیم ویژن مولد یکی از ماهرترین های در زمینه طراحی قالب تزریق پلاستیک بوده و خدمات بسیار خوبی را به مشتریان خود ارائه می کنند.

شما هیچ آگهی را در لیست علاقه مندی های خود ذخیره نکرده اید..